Nie możemy wyjść z podziwu jak szybko Canva się rozwija! To świetne narzędzie do tworzenia oprawy graficznej na potrzeby social media dla każdej przedsiębiorczej kobiety. Nie musisz mieć wielkich zdolności projektowych, ani wydawać dużych pieniędzy na wsparcie grafika, aby tworzyć spójne grafiki dla Twoich działań online. 

Dlatego zdecydowałyśmy się na uruchomienia canvastycznego bloga z praktycznymi tutorialami z użyciem Canvy, a także wskazówkami dla rozwoju Twojego biznesu online! Jeżeli szukasz wartościowych materiałów, dzięki którym Twoje działania online będą spójne i efektywne, to koniecznie zostań z nami na dłużej. 

W dzisiejszym tutorialu przygotowałyśmy dla Ciebie zestaw 5 praktycznych trików w oknie projektowych Canvy. Dla ułatwienia każda z 5 funkcji została krótko omówiona i oznaczona czasowo poniżej. Na samych końcu tego wpisu znajdziesz link do video omawiającego praktyczne zastosowanie wszystkich funkcji w oknie projektowym Canvy.

1. Blokowanie elementów (0:55)

Niezawodna funkcja w przypadku pracy z projektem, który zawiera wiele elementów nadkładających się na siebie. Dzięki tej funkcji możemy przy pomocy kłódki w prawym górnym rogu zablokować wybrane elementy i bez problemu edytować pozostałe. 

2. Grupowanie elementów (4:47)

Często przed eksportem projektu z Canvy okazuje się, że dana grupa elementów powinna znajdować się w innym miejscu na projekcie, albo jej rozmiar powinien być zmieniony. 

Wtedy z pomocą przychodzi funkcja grupowania elementów dostępna w prawym górnym rogu okna projektowego. Wystarczy lewym przyciskiem myszki zaznaczyć wybrane elementy i zgrupować je, aby sprawnie zmienić ich położenie i rozmiar.

3. Wklejanie elementów (6:58)

Możemy też działać na skróty, dzięki wykorzystaniu prostego narzędzia do wycinania. Wtedy nie musimy importować pliku do pulpitu Canvy, tylko zaznaczamy dany obraz, kopiujemy w narzędziu wycinania (CTRL+C) i wklejamy go bezpośrednio w projekcie, na którym aktualnie pracujemy w Canvie (CTRL+V). 

4. Odcinanie elementów (9:25)

Wśród tysięcy elementów graficznych możemy znaleźć grafikę, która tylko częściowo pasuje do naszego projektu. Wtedy z pomocą przychodzi funkcja odcinania części wybranej grafiki. Wystarczy że klikniemy dwukrotnie w wybrany element i dowolnie dopasujemy jego część do potrzeb naszego projektu. Po zakończeniu edycji potwierdzamy przyciskiem „gotowe” i oceniamy czy efekt nam odpowiada. Jeśli nie, powtarzamy edycję do momentu, kiedy całość prezentuje się idealnie! Tylko nie przesadzajmy z osiągnięciem idealnego efektu, bo zawsze zrobione jest lepsze od doskonałego. 🙂 

5. Prezentowanie elementów (13:04)

Funkcja menadżera projektu dostępna w prawym dolnym rogu okna projektowego to fantastyczne ułatwienie podczas pracy z wieloma stronami. Dzięki tej funkcji możemy ocenić całość projektu bez konieczności przeglądania strona po stronie. Dodatkowo menadżer projektu pozwala na edycję wybranych stron, ich powielanie czy zmianę położenia w projekcie.

Odtwórz wideo

Mam nadzieję, że dzisiejszy zestaw 5 trików w Canvie pomoże Ci w sprawnym tworzeniu grafik na potrzeby Twoich działań online. Naszym głównym celem jest wspieranie kobiet w rozwijaniu skrzydeł na onlajnie i zdobywaniu praktycznych kompetencji cyfrowych, aby każda z nas poczuła się jak prawdziwa Cyfrowa Królowa!

Kolejny planowy tutorial będzie dotyczył tworzenia ebooków w Canvie, chyba że zdecydujesz inaczej? 

Czekamy na Twój głos i życzymy owocnego projektowania w Canvie!