Twórz niepowtarzalne materiały wizualne i wznieś się na wyższy poziom!

Tworzenie niesamowitych elementów graficznych bez użycia skomplikowanych narzędzi, takich jak Photoshop lub Illustrator, bez konieczności korzystania z profesjonalnych i nie rzadko kosztownych usług grafików? Marzenie? Nic bardziej mylnego! Od wielu lat do Twojej dyspozycji jest narzędzie online, które umożliwi Ci osiągnięcie tego celu w przeciągu kilku minut. 

To narzędzie to Canva! 

Dzięki Canva możesz nie tylko tworzyć elementy do swojej strategii treści internetowych, ale także na potrzeby osobiste! Tworzenie projektów do wszystkiego: tak brzmi motto Canvy. Jest ona prostym i intuicyjnym narzędziem w przeglądarce, które pomaga takim osobom jak ja i Ty w tworzeniu wszelkich treści wizualnych.

Dzięki niemu możesz stworzyć wszystko, od kompletnego e-booka, planerów, po zaproszenia ślubne, wizytówki, loga czy grafiki postów! Możesz skorzystać z gotowych szablonów lub rozpocząć pracę od zera. Canva posiada bardzo wiele ciekawych funkcji, które pozwolą Ci szybko stworzyć efekty porównywalne z profesjonalną pracą grafików. Dodatkowo Canva to produkt, który ciągle się rozwija, jej twórcy nieustannie pracują nad nowymi rozwiązaniami i wdrażają aktualizacje, wychodząc na przeciw oczekiwaniom użytkowników.

W dzisiejszym wpisie przygotowaliśmy krótki przewodnik, który odpowie na podstawowe pytania odnośnie aplikacji i pomoże Ci rozpocząć przygodę z Canva. 

Czy jesteś gotowa rzucić się w wir kreatywności?

1. Co to jest Canva?

Zacznijmy od tego czym jest Canva! Wyjaśnimy, czym dokładnie jest to interesujące narzędzie. Jest ono zasadniczo używane do tworzenia profesjonalnych projektów graficznych typu „przeciągnij i upuść”. Canva to przeglądarkowe internetowe narzędzie, umożliwiające tworzenie projektów graficznych. Powstała w 2012 r. Jej użytkownicy mogą korzystać z biblioteki, która zawiera obrazy, grafiki, ikony i czcionki.

Program online posiada różnorodne filtry domyślne oraz zaawansowane funkcje edycji projektu. Canva pozwala na korzystanie z gotowych szablonów oraz tworzenie projektów, tj. okładki książek, prezentacji czy zaproszeń od podstaw. Początkowo była wykorzystywana w środowisku uniwersyteckim jako pomoc przy tworzeniu roczników. Canva zyskała w pierwszym roku użytkowania ponad 750 tys. użytkowników.

W 2015 r. utworzono Canva „Do pracy” umożliwiającą projektowanie graficzne identyfikacji wizualnej i materiałów marketingowych dla firm. W 2018 r. firma Canva została wyceniona na 1 mld dolarów.

Oprócz wersji internetowej jest również dostępna aplikacja na Android lub iOS a od niedawna także wersja desktopowa instalowana na dysku komputera. Canva pozwala na tworzenie grafik rastrowych, głównie na potrzeby prezentacji online w świecie wirtualnym.

Główne cechy tego narzędzia graficznego:

 • Tysiące darmowych i płatnych obrazów: firma Canva nabyła dwa bezpłatne banki zdjęć, Pexels i Pixabay. Dzięki temu użytkownicy mają do dyspozycji tysiące bezpłatnych opcji zdjęć, bez konieczności wyszukiwania ich zewnętrznie. Są również dostępne płatne opcje w rozsądnych cenach.
 • Filtry obrazu: oprócz standardowych funkcji wgrywania własnych zdjęć, narzędzie oferuje również niestandardowe filtry edycji;
 • Bezpłatne kształty i ikony: wśród funkcji serwisu Canva dostępna jest bogata biblioteka kształtów, wykresów, ilustracji, ikon i innych, co oferujących szersze możliwości projektowe podczas tworzenia grafik;
 • Czcionki i formaty tekstu: narzędzie udostępnia również kilkadziesiąt różnych czcionek, dzięki czemu można dostosować swoje elementy, a także zdefiniowane układy tekstu, dzięki czemu wszystko jest estetyczne i graficznie poprawne.

Jednak największą zaletą Canva są gotowe szablony, podzielone na dużą ilość tematycznych kategorii. Te kategorie podzielone są na podkategorie. Na przykład w kategorii Media społecznościowe istnieje podkategoria Facebooka podzielona według tematów, takich jak reklamy restauracji.

Każda grafika ma odpowiedni rozmiar dla wybranego kanału, a gdy będzie gotowa, można ją pobrać w formatach PNG, JPEG i PDF. Kolejną unikalną cechą Canva jest możliwość stworzenia projektu i udostępnienia go innym osobom.

2. Czy serwis Canva jest bezpłatny?

Główną zaletą serwisu Canva jest to, że wszystkie jego główne funkcje są bezpłatne. Praktycznie wszystko jest dostępne dla użytkowników bez konieczności płacenia za to, a cena płatnych funkcji jest dość przystępna.

Możesz zarejestrować się i zacząć projektować w serwisie Canva za darmo – zrobisz to TUTAJ

Jeśli wersja bezpłatna to dla Ciebie za mało, chcesz mieć więcej dostępnych funkcji i możliwości tworzenia, wtedy możesz zarejestrować się w serwisie Canva Pro, który oferuje bezpłatny 30-dniowy okres próbny, następnie po jego upływie będzie kosztował od 9,95 USD do 12,95 USD miesięcznie (na użytkownika).

3. Różnice między kontem bezpłatnym a płatnym.

Osoby które zdecydują się na wersję Pro będą miały dodatkowo do dyspozycji następujące funkcje:

 • duża ilość niestandardowych czcionek;
 • możliwość organizacji zdjęć i innych elementów w folderach;
 • funkcję zmiany rozmiaru tych samych projektów na różne formaty jednym przyciskiem
 • pobieranie plików w formacie PNG z przezroczystym tłem;
 • dostęp do kilkumilionowej bazy bezpłatnych zdjęć, ilustracji i szablonów.
 • możliwość animacji i tworzenia efektów filmowych

4. Czego potrzebujesz by zacząć tworzyć?

Aby móc zacząć tworzyć w Canvie nie potrzebujesz wcześniejszych umiejętności ani wiedzy z zakresu grafiki. Każdy niezależnie od tego czy miał wcześniej styczność z tworzeniem grafik, może nauczyć się obsługi programu i tworzyć wspaniałe projekty.

To co jest Ci niezbędne by zacząć pracę z aplikacją to:

 • Urządzenie – laptop, komputer stacjonarny, telefon, tablet.
 • Stabilne połączenie z internetem
 • Bezpłatne konto użytkownika w Canvie
 • Otwarty umysł, szczypta kreatywności i gotowość do eksperymentowania i nauki

5. Co możesz stworzyć w Canvie?

Canva jest intuicyjnym narzędziem z wbudowaną bazą gotowych szablonów, które możesz prosto dostosowywać do swoich potrzeb. Dzięki niej możesz szybko i spójnie tworzyć wszelkie materiały osobiste, zawodowe oraz biznesowe. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia. W Canvie stworzysz między innymi:

ELEMENTY IDENTYFIKACJI WIZUALNEJ – niezależnie od tego czy już prowadzisz działania biznesowe czy dopiero o nich myślisz, w Canvie możesz stworzyć cały wachlarz elementów, które są niezbędne do stworzenia wspólnej charakterystycznej identyfikacji wizualnej. Stworzysz wszystko to, czego potrzebuje Twoja marka online – logo, wizytówki, paletę barw, foldery, plakaty itd.

GRAFIKI DO SOCIAL MEDIA i WWW – Canva ma rozbudowane funkcje dla mediów społecznościowych. Za pomocą tego narzędzia możesz tworzyć posty i relacje na Facebooku i Instagram, reklamy we wszystkich formatach, bannery i grafiki wydarzeń, posty na Twitter, geofiltry dla Snapchat, banery na LinkedIn, miniaturki dla Youtube i filmiki na TikTok, oprawę twojego bloga i strony www oraz wiele wiele więcej.

DOKUMENTY I PREZENTACJE – oprócz tworzenia grafik w Canvie stworzysz również dokumenty PDF i prezentacje. Funkcja ta idealnie sprawdzi się przy tworzeniu planerów, checklist, ebooków, ofert czy folderów, które zachwycą potencjalnych klientów. Prezentacje z łatwością wyeksportujesz w popularnym formacie PowerPoint lub skorzystasz z wbudowanej w Canvie funkcji prezentacji. W Canvie stworzysz też bardzo popularne infografiki.

FILMY I ANIMACJE – jeśli powyższa lista nadal nie przekonała Cię by stworzyć konto na Canvie (w co szczerze wątpię!) to będzie wisienka na torcie. Canva umożliwia Ci nie tylko tworzenia materiałów statycznych, ale również krótkich filmów, grafik z ruchomymi elementami oraz animacji elementów i tekstu (od niedawna również w wersji bezpłatnej).

6. Jak Canva wesprze twoje działania online?

Wykreujesz własny styl – w trakcie poznawania programu i tworzenia kolejnych projektów, zyskasz zupełnie nowe spojrzenie na możliwości komunikacji wizualnej i stworzysz swój niepowtarzalny styl, który będzie Cię wyróżniał – zbudujesz identyfikację!

Twoje projekty będą spójne – już nigdy więcej nie będziesz tworzyć przypadkowych grafik. Nadasz grafikom wyrazistości a tworzone prace będą spójne, co pozwoli odbiorcom na natychmiastowe skojarzenie ich z marką i zbudowanie rozpoznawalności.

Poprawisz jakość grafik – dzięki wykonanym przez profesjonalistów szablonom, z których masz możliwość korzystać, poprawią się również twoje umiejętności graficzne i unikniesz najczęściej popełnianych błędów projektowych. Twoje grafiki staną się atrakcyjne i przyciągające.

Wzmocnisz wizerunek online – dzięki spójnym i profesjonalnie prezentującym się grafikom, poprawisz postrzeganie twoich działań przez odbiorców oraz swój wirtualny wizerunek. Wzbudzisz dzięki temu zaufanie, co bezpośrednio przekłada się na zainteresowanie twoimi działaniami.

Zautomatyzujesz treści – Stworzysz strategię i plan publikowania treści. Będziesz w stanie zaprojektować szablony wszystkich niezbędnych w twoich działaniach elementów projektowych i powielać je oszczędzając czas – posty, bannery, elementy firmowe, znaki wodne, ikony itd.

Jeśli powyższy wpis zainteresował Cię na tyle że chcesz pogłębić swoją wiedzę i wkroczyć do świata Canvy możesz to zrobić wspólnie z nami.

Kilka razy do roku organizujemy wyzwania #CANVACamp, na które już teraz serdecznie Cię zapraszamy na grupie Canvastycznie!

Zapraszamy Cię również do udziału w kursie online który stworzyliśmy, podczas którego dowiesz się o wszystkich funkcjach programu i możliwościach tworzenia w nim – znajdziesz go TUTAJ.